منو

اندازه های استاندارد کاغذ اندازه های استاندارد کاغذ

در مورد ابعاد کاغذها تا کنون در زمان‌های مختلف و در کشورهای گوناگون، استانداردهای متنوعی ارائه شده است. با این حال به نظر می‌رسد امروزه دو سیستم سازمان استاندارد بین‌الملی (ISO) و سیستم استاندارد آمریکای شمالی دو سیستم استانداردی هستند که استفاده از آن‌ها وسیع‌ تر می‌باشد. در سیستم استاندارد بین‌المللی برای جلوگیری از محاسبات ریاضی پیچیده که منجر به محاسبه اعداد نادرست می‌شود از یک روش هندسی برای تقسیم کاغذها استفاده شده است که نسبت طول به عرض تقریبا جذر عدد ۲ می‌باشد. در این استاندارد واحد اندازه‌گیری بر حسب میلیمتر است و متشکل از سه خانواده کاغذ با ابعاد مشخص می‌باشد: گروه A ، گروه B، گروه C

گروه A

–  در این گروه نسبت طول به عرض کاغذ عدد مطلق ۱/۴۱۴۲ است.
–  اندازه مساحت کاغذ A0 در این گروه ۸۴۱ × ۱۱۸۹ mm و تقریبا برابر با یک متر مربع است که به عنوان استاندارد مبنا برای تعیین گرماژ یک ورق کاغذ استفاده می‌شود.
–  کاغذهای کوچکتر با نصف کردن طول کاغذ بزرگتر به دو قسمت بدست می‌آید. برای مثال قطع A1 با نصف کردن طول کاغذ A0 به دو قسمت مساوی به دست می‌آید. بنابراین قطع A1 مساوی خواهد بود با ۵۹۴ × ۸۴۱ . همانطور که می‌بینید عرض کاغذ بزرگ‌تر بعد از نصف شدن طول کاغذ کوچکتر خواهد بود.

گروه B و C

اگر چه گروه A محدوده قابل قبولی از اندازه‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهند اما نمی توان گفت که لزوما کافی هستند. به همین دلیل اندازه‌هایی در دو گروه B و C علاوه بر گروه A ایجاد شده‌اند تا اندازه‌های غیر متعارف و خاص هم پوشش داده شوند. اندازه‌های گروه B و C هم از لحاظ هندسی مشابه اندازه‌های گروه A به دست آمدند. بر این اساس اندازه‌های گروه B به نحوی ایجاد شدن که هر اندازه از این گروه میانگین هندسی دو اندازه از گروه A باشد. برای مثال قطع کاغذ B1 تقریبا مابین قطع کاغذ A0 و A1 است. به این ترتیب از کاغذ A0 می توان قطع B1 و از قطع B1 هم می‌توان کاغذ A1 را به دست آورد. اما اندازه گروه C ما بین اندازه‌های گروه  A  و B قرار دارند. برای مثال قطع کاغذ C4 کوچکتر از B4 اما بزرگتر از A4 است. از اندازه های گروه C برای ساخت پاکت‌های مراسلاتی استفاده می‌شود.

اندازه های استاندارد کاغذ

سایت چاپ دانا

در سایت چاپ دانا شما می توانید تمامی سفارش های چاپی خود را به صورت آنلاین از سراسر کشور بدون واسطه و با قیمتی بسیار مناسب چاپ کنید. چاپ دانا با مجهزترین دستگاه های روز دنیا سفارش های چاپی شما را با بهترین کیفیت و سریع ترین زمان ممکن به شما تحویل خواهد داد برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

چاپ آنلاین

لیست قیمت چاپ تراکت

 

ارسال جدید ترین مقالات به ایمیل شما

ما هرگز اسپم ارسال نمی کنیم 🙂

Please wait...

عضویت شما با موفقیت انجام شد . باتشکر دانادیزاین

مطالب مرتبط

دسته :  مقالات

دیدگاه ها